Интервью
December 23, 2021

Як влаштований SoftServe в Одесі | Інтерв'ю із керівницею Оленою Корсун

Найбільша українська ІТ-компанія SoftServe відкрила свій офіс в Одесі. Тут уже працює понад 130 спеціалістів. Чим вони займаються, як організація дбає про ментальне здоров'я працівників, впроваджує соціальні та екологічні проекти. Про це та багато іншого ми поговорили з керівницею одеського та дніпровського офісів Оленою Корсун.

Компанія SoftServe з'явилася у Львові у 1993 році. Її створили Тарас Кицмей, Ярослав Любінець, Ігор Мендзибровський та Юрій Василик. Одним із перших клієнтів став відомий американський виробник техніки General Electric. Українські айтішники розробляли для нього програмне забезпечення та різні технологічні рішення. З цього гіганта, по суті, почалася успішна бізнес-історія SoftServe.

Зараз SoftServe працює над більш ніж 1200 проєктами для замовників із країн Північної Америки, Європи та Азії. Серед них – IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein, Spillman Technologies та інші. Компанія має 41 офіс по всьому світу, у тому числі в Дубаї, Сінгапурі та США. Найбільше компанія представлена у Львові, там розташований європейський головний офіс та ще 8 офісів.

«Перед виходом на нові ринки ми вивчаємо місцеву культуру, особливості ділового етикету, щоби краще інтегруватися та якісно вибудувати роботу. Менеджмент, зазвичай, ми обираємо локальний. Річ у тім, що є певні ментальні особливості, але критичних відмінностей немає. Наприклад, для українців дуже важливою є безпека, яку компанія намагається гарантувати. Зараз у нас понад12 тисяч співробітників у всьому світі, 10 тисяч із них — в Україні. А в Одесі вже понад 130 людей», – розповідає Олена.

Пандемія на благо IT-індустрії

Попит на ІТ-сервіси та digital-консалтинг збільшується по всьому світу. При цьому український ІТ-ринок за 2021 рік зріс на 20-25%. Це величезний темп. Як не дивно, але таке зростання спровокувала пандемія коронавірусу. На початку цієї історії в SoftServe створили антикризову раду з представників різних напрямків у компанії. Вони оперативно продумали всі кроки — від переходу працівників на remote (віддалений формат роботи — ред.) до налагодження нових процесів та трансформації чинних.

При цьому віддалений формат роботи не вплинув на продуктивність та залученість працівників. Наприкінці другого кварталу 2020 року індекс клієнтської лояльності Net Promoter Score (NPS) становив 75, що набагато вище за середній по індустрії. Так само й значення цього показника серед працівників (eNPS) було на 51 пункт вище за середнє значення у сфері технологій, і дорівнювало 73 балам. Це надихає, чи не так? Загалом, у SoftServe налаштовані оптимістично та у 2022 році очікують зростання на 30-40%.

«Україна – це великий IT-хаб, який поєднує понад 250 тисяч фахівців високого рівня. Вони можуть створювати комплексні рішення і вже запустили відомі на весь світ стартапи, наприклад Grammarly. При цьому глобальні корпорації також звертаються до українських сервісних компаній для розробки технологічних рішень. За 2021 рік кількість проєктів, над якими ми працювали, зросла до 1740», — зазначає Корсун.

В офісі чи вдома

У компанії дійшли висновку, що ідеальний формат роботи — гібридний режим. Це коли працівник самостійно обирає — йти йому в офіс чи залишатися вдома. Все залежить від специфіки проєкту та домовленості з менеджером.

Для зручності, у приміщеннях SoftServe передбачені open space зони та коворкінгові простори 24/7, в яких працівники можуть забронювати собі місця через спеціальний мобільний додаток. Коли приїхати в офіс і піти з нього, кожен вирішує сам. Проте зараз керівництво рекомендує працювати дистанційно, оскільки у зв'язку з епідеміологічною ситуацією офіси не можуть бути заповнені більш ніж на 15%.

Поняття «сучасний IT-офіс» дуже відрізняється від того, що було до пандемії. Зараз це хаби для зустрічей та колаборацій із командами. Це має бути комфортний простір, де вони можуть збиратися разом, обмінюватись досвідом та генерувати ідеї. Тут слід враховувати всі потреби людини. Комусь зручно сидіти в лаунж-зоні з чашкою теплого чаю, а комусь на балконі».

Скільки заробляють IT-фахівці в Україні

Згідно з опитуванням DOU, середня заробітна плата на українському IT-ринку — приблизно 2350 доларів.

«Але, звісно, ​​рівень компенсації залежить від рівня спеціаліста, від технології, з якою він працює. На вході в IT-індустрію заробіток може становити близько 400 доларів. Але при досягненні певного рівня він може сягнути 5,5-6 тисяч доларів».

Про витік даних та дефіцит кадрів

У будь-якого бізнесу бувають ризики та негативні наслідки. І SoftServe не став винятком. Наприклад, восени минулого року в компанії стався витік даних співробітників.

“Це був кризовий кейс, який став для нас уроком. Ми запровадили нову позицію – Chief Information Security Officer. Ця людина відповідає за безпеку даних наших працівників та клієнтів. У компанії є комітет, який стежить за тим, щоб такого більше не траплялося. Крім того, всі наші фахівці регулярно проходять тренінги з кібербезпеки”

Але найбільша проблема в компанії, як і у всій IT-індустрії, — дефіцит кваліфікованих фахівців. На жаль, вищі навчальні заклади не задовільняютьпопит індустрії. До того ж, рівень знань і компетенцій випускників часто не відповідає вимогам роботодавців.

«Тому ми допомагаємо нашим університетам іти в ногу з часом та готувати конкурентоспроможних фахівців, запроваджуючи спільні програми дуальної освіти. Також у нашій ІТ-академії студенти технічних спеціальностей можуть покращити свої навички або опанувати нові. 70-80% випускників  приходять до нас на роботу. Так, у 2021 році до нас приєдналися 1500 студентів з Академії»

SoftServe співпрацює з технічними вишами за дуальними програмами навчання. Такі програми передбачають, що окрім теоретичних знань, студенти паралельно отримують практичний досвід роботи в компаніях. На виході випускник отримує всі необхідні знання та навички, що відповідають вимогам ринку. 

Про соціальні проекти

SoftServe прагне робити свій вклад у спільноти, де мешкають і працюють співробітники. Компанія реалізує стратегію корпоративної соціальної відповідальності, в рамках якої працює над екологічними, освітніми, соціальними та благодійними ініціативами.

Цього року у SoftServe створили благодійну краудсорсингову платформу Open Tech. До проєкту вже долучилися понад 220 волонтерів: розробники, архітектори, бізнес-аналітики, дизайнери та проєктні менеджери. Наприклад, нещодавно запустили краудфандингову платформу на підтримку музею голодомору «Зерна правди», інформаційний сайт StopCovid-19 та вебресурс «Навчай українською».

Крім того, у компанії є свій благодійний фонд «Відриті очі». Його спонсорують самі співробітники з метою розвитку системи освіти, медицини, благоустрою, транспортних послуг та інших галузей.

Сортують сміття та висаджують дерева

Наприкінці 2020 року SoftServe створив Екологічну раду та ввів посаду менеджера з екологічної стійкості.

«Наша діяльність впливає на навколишнє середовище, тому ми вирішили розрахувати наш екологічний слід. У результаті визначили, що належимо до низьковуглецевого бізнесу. Але ми прагнемо стати компанією з нульовим вуглецевим слідом, тому запровадили систему екологічного менеджменту, щоб інтегрувати розв’язання екологічних проблем  у бізнес-стратегії та процеси».

Водночас екосвідомість культивується в компанії вже давно. В офісах є смітники для сортування відходів з пластику, скла, металу та паперу. Також співробітники регулярно долучають до ініціатив за збереження довкілля, зокрема у 2019 вони висадили понад 10 тисяч дерев. А волонтери в рамках ініціативи Open Tech безкоштовно розробили застосунок для сортування відходів на запит проєкту «Україна без сміття». 

Кімната для переговорів

Про вигорання на роботі

Як і в будь-якій компанії, у SoftServe люди стикаються з вигоранням. Особливо ця проблема загострилася, коли більша частина команди  почала працювати вдома через пандемію.

«Коли люди фізично перебувають в офісі, вони обмінюються енергією. А на ремоуті цього не вистачає. У зв’язку з цим  ми запровадили цілу програму підтримки ментального здоров'я. Ми залучили психологів та коучів, проводили сесії, вебінари про боротьбу зі стресом, вигорянням та іншими психологічними проблемами. Розповідали, чому важливо звертати увагу на свій внутрішній стан, як запобігати вигорянню та залишатися в ресурсі»

Чому Одеса

В Одесі живе багато талановитих айтішників. А це означає, що є великий потенціал для розвитку ІТ-індустрії. Місто може спокійно змагатися зі Львовом, Харковом чи Дніпром.

«Тут є вищі навчальні заклади, які готують хороших фахівців, досить багато локальних ІТ-компаній. Лише за останній рік до нас дистанційно приєдналося близько 120 професіоналів. Дивлячись на цей потенціал, ми зрозуміли, що нам не вистачає свого офісу тут і вирішили щільніше працювати з ринком. Ми заходимо в Одесу не тільки з метою вирости з погляду бізнесу та найняти якнайбільше людей, а й сприяти розвитку місцевого ІТ-ринку»

Тут обладнали зручні робочі місця, мітинг-руми, лаунж-зону, затишну кухню, стіни прикрасили сучасними витворами мистецтвата живими рослинами – все згідно з  корпоративним стилем. Наразі продовжують облаштовувати коворкінговий простір. Надалі планують поставити ще тенісний стіл, щоб можна було розім'ятись у робочий час.

«Зі зростанням кількості фахівців в Одесі ми розширюватимемося. І, звичайно, розглядаємо варіант відкриття повноцінного центру розробки в Одесі відповідно до наших параметрів»

Що роблять одеські співробітники

Одеські фахівці вже беруть участь у понад 15 проєктах компанії у різних галузях: від медичних технологій до фінансових сервісів. Один із проєктів — інклюзивний веб-додаток, що помагатиме людям з інвалідністю «бачити» та «відчувати» Інтернет.

Хто може стати працівником SoftServe

Підбором кадрів у компанії займається ціла команда рекрутерів. Наразі відкрито майже 700 вакансій. Щоб стати частиною SoftServe, необхідно добре знати англійську мову та розуміти особливості роботи в IT. Але:

«Під час пошуку працівника ми часто враховуємо особисті якості. Важливо, щоб людина була відкрита до нових знань і могла легко інтегруватися в команду. Ми, звичайно, оцінюємо досвід, але він не є вирішальним моментом, особливо для тих, хто тільки починає свою кар'єру в IT. Це можуть бути не лише випускники вишів, а й ті, хто змінює професію та приходить до ІТ з кардинально інших сфер. Звичайно, англійська дуже важлива. На жаль, часто класні технічні спеціалісти не проходять співбесіди через недостатній рівень володіння мовою»
Мітинг-руми

Крім гарантованих відпусток, оплачуваних лікарняних та інших соціальних благ, працівники отримують шанс зростатипрофесійно. Для цього в компанії є свій SoftServe University і програма People Excellence (PEeX), яка допомагає просуватися кар'єрними сходами. Фахівець може разом зі своїм менеджером скласти план зростання, в якому будуть конкретні вимоги, наприклад опис технологій чи проєктів, необхідних для досягнення мети.

До речі, сама Олена є прикладом того, як без технічної освіти можна розвиватися у сфері IT. Свою кар'єру вона розпочинала як маркетолог.

«Кілька років я пропрацювала в одній українській компанії, потім полетіла до Риги для роботи в консалтинговому агентстві. Там я побачила свободу думки, самовираження, лояльну атмосферу. Все те, що притаманне IT-компаніям. Потім я повернулася на свою колишню роботу в Україну, але не змогла там протриматись більшероку. Я зрозуміла, що мені важлива свобода,і гнучкість, та побачила  потенціал в IT-ринку. Почала шукати».

Командный дух

Тепер дівчина керує одразу двома офісами SoftServe — в Одесі та Дніпрі. І для неї важливим є командний дух.

«Для мене дуже цінна моя команда. Це мої однодумці. Я сама фанатик справи, і люблю таких самих фанатиків у хорошому розумінні цього слова. Незалежно від того, чим ти займаєшся — пишеш картини або створюєш програми — все потрібно робити із пристрастю. Тоді можна досягти успіху».

Олена зізнається, що вона не має чіткого графіка роботи. Вона планує свій день залежно від завантаження та специфіки проєкту. Але найефективніший час для неї — з 8:00 до 10:00.

«Упродовж дня у мене багато зустрічей та переговорів у віддаленому форматі. Я сідаю вранці і на свіжу голову продумую стратегічні речі. Усі плани щодо Одеси я прописувала саме вранці. А ось моя команда — більше «сови». Їм комфортніше розпочинати робочий день пізніше. І ми тут збіглися. Вони щось увечері готують, а я вранці прокидаюся та перевіряю, а потім ми зідзвонюємося та обговорюємо».

Баланс, море та медитація

Водночас Олена орієнтується на свій внутрішній стан. Якщо відчуває втому, то закінчує роботу раніше чи навіть бере вихідний посеред тижня. Для неї важливо не довести себе до стану вигоряння та добре виспатися. Адже здоровий сон знижує рівень стресу.

«Але якщо натхнення приходить о 10 годині вечора, тоді я сідаю за справу. Тут має значення не кількість часу, інвестованого в роботу, а правильний розподіл свого внутрішнього ресурсу. Плюс важливо дотримуватися балансу. Мені  у цьому допомагає медитація. Потрібно сповільнюватися та зупиняти інформаційний шум. Коли ти наповнений і перебуваєш у ресурсному стані, можна легко перемикатися з роботи на відпочинок. Усі труднощі сприймаються з інтересом, а не як «все горить і все пропало».

Олену надихнула книга відомого буддиста Геміна Суніма «Усе побачиш, коли пригальмуєш. Правила виживання у метушливому світі». Автор у ній розповідає, як не стати жертвою буденності та зберегти душевну рівновагу. У вільний час Олена любить гуляти на природі. Її наповнюють ліс та море.

«Одеса недарма прийшла в моє життя. Щоразу, коли я відчуваю, що мені потрібне перезавантаження, я завжди тікаю кудись до моря або в ліс. Мій порятунок – це прогулянки зі своїм собакою»

Про харасмент та сексизм в IT

«Сфера IT прогресивна. Я ніколи, на жодній із зустрічей будь-якого рівня не стикалася з сексизмом чи харасментом. Завжди на тебе дивляться насамперед як на професіонала, незалежно від статі, кольору шкіри, віку. Враховуються лише твої здібності та досвід. У нас, наприклад, у компанії досить багато дівчат на керівних посадах»

Яким має бути керівник

Ідеальний керівник —  як єдиноріг. Про нього всі говорять, але його ніхто не бачив. Така людина має поєднувати у собі багато різних рис. З одного боку — він має бути сильним, сміливим, цілеспрямованим, а з іншого — відкритим та вміти вибудовувати команду. Потрібно розслабитися, розібратися і не вдавати того, ким ти не є. Найкраще фокусуватися на тому, що в тебе класно виходить. Моя  сильна сторона полягає в тому, що я вмію вибудовувати команду, мотивувати, бути лідером. А перевага моєї команди — у технічних здібностях. Ми одне одного доповнюємо. У людях необхідно розвивати їхні сильні якості, а не ламати та примушувати робити те, що їм не близько»